2 MECZE W 6 DNI I PRZEJECHANE PRAWIE 3000 KM ŁOTWA-POLSKA 09.10-11.10.2019

2 MECZE W 6 DNI I PRZEJECHANE PRAWIE 3000 KM  ŁOTWA-POLSKA 09.10-11.10.2019

2 MECZE W 6 DNI I PRZEJECHANE PRAWIE 3000 KM ŁOTWA-POLSKA 09.10-11.10.2019

JESTEŚMY ZAWSZE TAM !!!

W środę 09.10.2019 nasz wspaniały kierowca Konrad busem 18 – osobowym firmy „GDYBUS” – POZDRAWIAMY PANA MARCINA KOSOW- zbiera nas po okolicy i o godzinie 9.30 18 osobowa grupa wyrusza w drogę do Kowna. Jest to nasz pierwszy przystanek w drodze do Rygi. Przejeżdżamy przez piękne tereny Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny szczególnie w piękny słoneczny dzień jesienny. Robimy w Giżycku postój na posiłek i prosto z Giżycka jedziemy do Kowna. W Kownie meldujemy się ok godziny 19 czasu lokalnego (na Litwie i Łotwie jest godzina do przodu). Szybki kwaterunek w hotelu i wyruszamy na zwiedzanie Starego Miasta nocą. Podziwiamy pięknie podświetlone zabytki Kowna, spacerujemy nad ujściem Willi do Niemna. Wracamy do hotelu na nocleg gdyż okazuje się, że na Litwie jak również i na Łotwie jest prohibicja od godziny 21.00 do 10.00 rano i nie możemy posmakować regionalnych trunków z zawartością alkoholu. Przebojem pobytu w hotelu w Kownie był czarny papier toaletowy.

W czwartek po śniadaniu o godzinie 9.00 wyruszamy do w drogę do Rygi trasą Kiejdany – Szawle – Góra Krzyży – Jełgawa – Ryga. Nasze zwiedzanie zaczynamy od Kiejdan dawnej polskiej rezydencji rodu Radziwiłłów (Obecne Kiejdany są jednym z 7 miast litewskich z zachowaną starówką, na której można obejrzeć np. domy wybudowane przez szkockich osadników. Znane u nas przede wszystkim z „Potopu” Sienkiewicza Kiejdany były siedzibą Radziwiłłów, ważnym ośrodkiem handlu oraz centrum kalwinizmu na Litwie. W Kiejdanach znajdował się również w XVI w. ośrodek arian. Niemniej Kiejdany uważane są za jeden z pierwszych ośrodków reformacji na Litwie. Dla przypomnienia: wcześniej przed arianami pojawili się w mieście kalwini, a opisany przez Sienkiewicza w „Potopie” Janusz Radziwiłł był wyznawcą kalwinizmu. W okresie wojen religijnych w Europie w Kiejdanach zaczęli osiedlać się przedstawiciele różnych narodowości, m.in. Szkoci, Duńczycy, Niemcy. O ile w okolicach Gdańska osiedlali się Szkoci wyznania katolickiego, to do Kiejdan Radziwiłłowie sprowadzili Szkotów wyznania kalwińskiego. Szacuje się, że w XVII-XVIII w. 200-300 Szkotów mieszkało na stałe w mieście, głównie przy Rynku Wielkim i ul. Wielkiej Zamkowej. Szkoci służyli w wojsku Radziwiłłów (nie bez powodu Ketling z sienkiewiczowskiej „Trylogii” był Szkotem) lub parali się rzemiosłem).

Po zwiedzeniu zabytków i zrobieniu zakupów udajemy się przez Szawle w miejsce szczególne, Górę Krzyży (Góra Krzyży (lit. Kryžių kalnas i) – wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli, w pobliżu miasteczka Meszkucie (Litwa).W miejscu tym postawiono w 1430 r. kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne. W okresie władzy sowieckiej 1941–1990 wielokrotnie próbowano zmusić mieszkańców do zaprzestania pielgrzymowania w to miejsce, a w 1961 r. podjęto próbę całkowitej jego likwidacji przy pomocy pił, siekier i buldożerów. Mimo to krzyże wciąż stawiano. Liczba krzyży nie jest dokładnie oszacowana. Ocenia się, że samych krzyży stojących jest ok. 50 tysięcy, natomiast licząc z położonymi i podwieszonymi ich liczba może wynosić ponad 150 tys.. Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę w 1993 r. celebrował na Górze Krzyży mszę świętą).

Po zwiedzeniu Góry Krzyży udajemy się do Rygi . Na granicy litewsko – łotewskiej jesteśmy zatrzymani przez policję i służbę celną czy aby nie wwozimy na Łotwę towarów niebezpiecznych. Bez problemów dojeżdżamy do Rygi i tu jak na stolicę przystało spędzamy prawie godzinę w korkach aby dojechać do hotelu. Szybki kwaterunek w hotelu Rija UEF. Małe przygotowanie nastroju i wyglądu po pokojach i wyruszamy pieszo na mecz Łotwa – Polska. Stadion znajdował się 20 min pieszo od hotelu. Wchodzimy w dwóch grupach na stadion. Osoby na wózkach wchodzą na sektor dla niepełnosprawnych, a reszta na sektor przeznaczony dla kibiców polskich. Pan prezes prowadzi audiodeskrypcję dla naszych kibiców oraz kibica z Wrocławia. Jest to pierwsza audiodeskrypcja zagraniczna prowadzona przez KGKN. Oglądamy mecz i świętujemy zwycięstwo, przy okazji pozdrawiamy naszego bramkarza Arki Gdynia Pavelsa Steinborsa, który w mecz z Polską spędził na ławce rezerwowych. Po meczu dopiero w hotelu możemy świętować gdyż na Łotwie od godziny 21 nie kupi się alkoholu.

W piątek po śniadaniu w małych grupach zwiedzamy Rygę i o godzinie 12.30 przy dworcu głównym wsiadamy do busa i udajemy się w podróż powrotną do Gdyni. W Gdyni meldujemy się o godzinie 1.30 w sobotę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support